השוואה

כיצד עורכים השוואה 

כל אחד/ת מאיתנו עורך השוואות במהלך היום – בגדים, תסרוקות, תכשיטים ואיפור ואפילו סנדוויצ'ים. אולם, כאשר אנו רוצים לערוך השוואה, עלינו להתחשב בדברים הבאים: המושווים - את מי או מה אנו משווים ולמי או למה אנו משווים אותם. מטרת ההשוואה - לשם מה לעשות את ההשוואה, מה אנו נרוויח ממנה. הקריטריונים (תבחינים) - על פי מה נשווה בין המושווים, מסקנות - מה אנו יכולים ללמוד מההשוואה ומה נוכל לעשות עם הנתונים.
בכדי לעשות השוואה, ניתן להשתמש בשני כלים: טבלה או תרשים. כמו שאנו רוצים לדפוק מסמר לקיר, אנו נשתמש בפטיש (הכלי הפשוט, הנוח והמתאים ביותר), ולא במפתח צינורות (המכשיר הלא המתאים, ייקח זמן רב והמסמר יכול להתעקם.) בהשוואה, אנו יכולים להשתמש בטבלה או בתרשים.

טבלת ההשוואה 
יש לשרטט טבלה בעלת 
מספר עמודות כמספר המושווים ועוד אחת מימין בשביל התבחינים. יש לשרטט מספר שורות כמספר הקריטריונים (תבחינים) ועוד אחד למעלה בשביל המושווים.לאחר ששרטטנו טבלה על פי ההנחיות נוכל למלא אותה בפרטי ההשוואה: תבחינים ומושווים. כעת כל שנותר לנו לעשות הוא למלא אותה על פי הנתונים ולערוך את ההשוואה. שימו לב שלכל מקצוע ממלאים טבלה באופן שונה. לאחר שעשינו זאת אנו צריכים להסיק את המסקנות. לשם כך אנו למעשה צריכים לתמלל את הטבלה כלומר, להפוך אותה למילים.

                     מושווים

תבחינים (קריטריונים)

מושווה א'

מושווה ב'

מושווה ג'

תבחין א'

תבחין ב'

תבחין ג'


על מנת לכתוב את המסקנות אנו צריכים את המילים המתאימות. להלן רשימת מילים: ואילו, לעומת זאת, יותר, פחות, בניגוד ל..., בעוד ש..., כפי ש...,כמו ש..., למעט, חוץ מ..., אך, בהשוואה ל..., זולת..., כך גם, בדומה ל...,
Comments