סוגי קריאה

ישנן מספר דרכים בהן ינתן לקרוא כל טקסט בו אנו נתקלים. אמנם כדאי לקרוא כל טקסט לעומקו, אך יחד עם זאת לא תמיד עומד לרשותנו הזמן המספיק בכדי לקרוא כמות טקסטים גדולה. מומלץ שלא להגיע למצב בו אין זמן - ראו: "תכנון זמן" - אבל לפעמים אנו רוצים לקרוא טקסט בצורה שטחית על מנת לרענן זכרון - ראו: "שיטות לזיכרון", לבדוק את אופיו של הטקסט ולקבוע אם הוא מתאים לנו למטרה מסויימת. להלן מספר צורות בהן ניתן לקרוא:

סקירה ראשונית – ניתן לדעת אם הספר שאותו מצאנו טוב לנו ועוסק בנושא המעניין אותנו על ידי קריאת הכותרת, תוכן העניינים והתמצות בגב הכריכה. כדאי מאוד לבדוק את שנת ההוצאה ולראות אם יש ספרים חדשים יותר בנושא. על מנת לבדוק את רמת האמינות האקדמית של הספר, בדקו את רשימת המקורות עליו הוא מבוסס, ככל שהרשימה גדולה יותר הספר מבוסס יותר.

אם מדובר במסמך, כתבה, מאמר, בדקו את פסקת הפתיחה שלו. לפעמים מצורף לתחילת המאמר אסטרקט - תמצות. רצוי לקרוא אותו, הוא נותן את מטרת המאמר, הדרכים והשיטה בהם נכתב, את השערות היסוד שלו ולפעמים גם את התוצאות. 

קריאה מקדימה/מטרימה – ראו פירוט ודוגמאות בקישור הבא - קריאה של המבוא והסיכום של המקור. בנוסף, בדקו אם יש לספר תוכן עניינים ובדקו במה כל פרק עוסק. בדקו אם יש תת פרקים ונושאים ובמה הם עוסקים, כתיבה של כל אלה יכולה להוות מעיין מתווה והבהרה של הספר בכדי לדעת אם ישרת אתכם נאמנה. בדקו אם יש לספר אינדקס/מפתח בסופו ובו תוכלו למצוא את מקומן של מילים חשובות וקשורות בתוך הספר. בדקו מי המחבר/ת ואם ניתן למצוא עליו/ה פרטים.

קריאה מרפרפת/מהירה – על מנת לחסוך בזמן ולאחר שוידאתם כי הטקסט שבידכם עוסק בנושא בו אתם מעוניינים, כדאי לעבור לקריאה מרפרפת/מהירה באופן הבא:

א. מוצאים בטקסט את הפרק או הפרקים הרלוונטיים ביותר.
ב. קוראים את שלוש הפסקאות הראשונות בכדי לדעת אם אכן הפרק עוסק בנושא.
ג. אם הפרק אכן עוסק בנושא, קראו את המשפט הראשון והשני בכל פסקה ואת כל פסקאות סיכום הפרק.
ד. באופן זה הקריאה מהירה יותר ונותנת תמונה כללית על המדובר בפרק. אם אכן זהו פרק רלוונטי, קראו אותו שוב מתחילתו ועד סופו וסכמו אותו.
Comments