הם אוהבים לכתוב

הם אוהבים לכתוב. לצייר. בכיתות ז' אני מרבה לתת להם לצייר, אבל לא כולם יודעים או אוהבים. והם גם כותבים. ניתן לתת להם יומני קריאה עם חלקים יצירתיים: לצייר קומיקס על קטע מהספר, או לכתוב יומן של אחת הדמויות.

תרגיל שאני אוהב לתת זה כאשר לומדים בספרות על ה'אונומטופיאה' אנחנו אוספים מילים אונומטופיאות ורושמים אותן על הלוח: רשרוש, לחשוש ועד זמזום ועד.... אח"כ אני נותן להם לכתוב שיר, סיפור שבנוי ממילים אלו. בד"כ כדי להדליק אותם אני מאפשר לכתוב שיר אהבה לקבוצת הכדורגל שלהם. וזה רץ.

אותו הדבר עם המטפורה. זאת אומרת ששברת לי את הלב, כי עלייך אני חושב ומתפוצץ, למה למה מכבי חוררו לך את הצורה... כדי להתגרות (יש לי שיחות רבות בנושא הכדור אם הוא עגול או שלדרבי חוקים משלו, ואני מזהה את אופייה של הכיתה ומה יוצר שם ויברציות.) 

אני כותב על הלוח שיר מלגלג על קבוצתם או אוהד לקבוצתי (הצבעים שונים) וזה בלהקת הבנים עובד. אח"כ הם עומדים מול הכיתה ומדקלמים. כאילו שזה יעזור לקבוצה שלהם... 
בתיאטרון מגישים לי מחזות כעבודות גמר וגם כחלק מהפרוייקט אותו הם צריכים להציג.

בשנת הלימודים תשס"ז החלטנו על תחרות של כתיבת שיר או סיפור וכן צילום סטירה. אלו ההוראות למורים: (הקדשנו את התחרות לאליעזר זולר. אדם וחבר יוצא דופן)

הנחיות למורים לקראת תחרות כתיבת השירים, סיפורים והסרט בנושא הסטירה

1. את התחרות אנו מקדישים לזכרו של אליעזר זולר, יש להזכיר זאת בכיתה. אליעזר היה ספורטאי מצטיין בנעוריו, שוער הפועל רמת גן בכדורגל ושוער מחליף של חודורוב בנבחרת ישראל. לימים שימש כמנהל בי"ס באילת ובירושלים. בחטיבת הביניים מבשרת ניהל את ה'מרכז הניסויי' (דגם קודם ל'מל"א') אשר היו בו כ-50 תלמידים ומורים רבים מהחטיבה. ניתן למצוא פרטים אודותיו באתר 'גוגל' תחת השם אליעזר זולר.

2. לא הרבינו בהוראות לגבי הכתיבה כדי שלא להגביל. היצירות צריכות להיות מעניינות, כתובות בשפה רהוטה וקולחת.

3. חבר השופטים יהיה מורכב מתלמידים ומורים.

4. יש להגיש את היצירות במעטפה חתומה: שם התלמיד יופיע רק על המעטפה.

5. בתוך המעטפה יהיו חמישה עותקים של היצירה, ללא שם התלמיד.

ניתן ורצוי לעודד תלמידים לכתוב, הם אוהבים לעשות זאתרצוי שמורים לספרות ומחנכים יהיו מעורבים בתהליך. יש לתלות בכיתות את דפי ההנחיה למיניהם. בתודה המארגנים 
אלי ועינת מורים לספרות

וכך עינת ערכה את דף הפרסום שפנה לתלמידים בנושא השירה: ראה קישור
ą
shira.jpg
(287k)
Yair Farby,
22 בדצמ׳ 2011, 1:48
Comments