רכבת העמק

בעקבות ה'מוזיאון החי' ארגנו יאיר ואני נסיעה לעמק יזרעאל, 'בעקבות רכבת העמק'. קשרנו את רכבת העמק למאה התשע עשרה שכן היא נבנתה ע"י התורכים: 

הרעיון כאן לקשור נושא שנלמד בכיתות ולהביט בו מבעד למספר מקצועות. גם התלמידים וגם המורים ייצאו נשכרים מיציאה מחוץ לכותלי המוסד, יש ביום שכזה מימד של התאווררות ומימד של חוויה לימודית. העבודה הצוותית תורמת רבות למורה ובטח שלתלמידים. זה מהנה לחשוב יחד, להמציא במשותף את ההרפתקאה הבאה. 

האם יש בנו חדוות עבודה? זה תלוי בנו. מנהלים יקבלו כל רעיון בשמחה שכן זה מעשה יחצ"ני טוב לבית הספר. התלמידים נהנים, ההורים יכולים להיות שותפים וליהנות אף הם. וסך כול הדברים מצטבר להנאה ו'למה אין עוד ימים כאלו?'   

ואנחנו? נקבל את זריקת האדרנלין שלנו, חשק ליזום. לא צריך לשנות את כל העולם ולא צריך יותר מדי כסף. כסף. קצת ברגל, קצת לאסוף מהתלמידים, והרבה דמיון. להמציא. אומץ. ואולי גם חדוות עבודה. באם נשכיל לגייס תלמידים ולתת בהם אמון, לתת להם תפקידים, הם יהיו אלו שיתלהבו. יחקרו. יסחפו אחריהם אותנו ואת חבריהם. וגם נלמד. להיות פחות מבוגרים ורציניים (אני קורא עם כיתות ט' את 'הנסיך הקטן' וחושב....כמה מהר התבגרנו וגם המשכורת לא מי יודע מה. אולי נעצור קצת? לחברות שלנו ערך רב והיא יכולה להוות תשתית להנאה. לרצון לעשות יחד, לנסוע יחד. לברוא דברים חדשים). 
פסל אלכסנדר זייד, צילום: יאיר פרבי  

תחנת הרכבת בכפר יהושוע, צילום: יאיר פרבי   מה עשינו??? ביום רביעי בהיר, בתחילת חודש דצמבר 2006, יצאו שתי כיתות ט' (6, 8) למסע מופלא בעמק יזרעאל. מסע זה, "בעקבות רכבת העמק" היה פעילות המשך לפעילות מוזיאון חי - המאה ה-19 שנערכה בבית ספרנו שנה לפני כן.

במהלך יום הלימוד החוויתי ביקרו התלמידים בתחנת הרכבת של כפר יהושוע - בה שמעו הרצאה מפי מנהל האתר -צפו על עמק יזרעאל מגבעת שייח אבריק - ובמקום קיבלו הדרכה ספרותית והיסטורית נתנו כבוד לפסלו של 'השומר' אלכסנדר זייד - ביקרו בבית העלמין של נהלל - הנמצא בפאתי הישוב תמרת, שם ערכו פעילות היסטורית ספרותית בעקבות אישים.  

הפעילות אפשרה לתלמידים לבקר במקומות וללמוד על אנשים תוך כדי חוויה בלתי אמצעית ו"להיות במקום בו הדברים קרו ונכתבו". כפעילות מטרימה שמעו ולמדו קטעים מתוך: "מבעיר השדות" של יצחק בן נר, ו"אנשי בראשית", נחשפו לשירים שונים, כגון "אדמה אדמתי" ואגדות וסיפורים הקשורים לרכבת העמק, כמו גם להיסטוריה של ארץ ישראל בראשית המאה העשרים.

ליציאה מביה"ס יש הרבה כוח. היא שוברת שיגרה, יוצרת פרשנות חדשה לנילמד בכיתה, דוחפת יוזמה של המורים ושל התלמידים. יש להשתדל שלא להוציא כסף רב מדי, לחשוב על טיולים הקרובים לאיזור המגורים, להיעזר בהורים ובכל גורם אפשרי.  

עמק יזרעאל מבית העלמין תמרת, צילום: יאיר פרבי  

ą
Yair Farby,
22 בדצמ׳ 2011, 1:36
ą
Yair Farby,
22 בדצמ׳ 2011, 1:36
ą
Yair Farby,
22 בדצמ׳ 2011, 1:36
Comments